Palbox İade Yönetimi

Sıfır Atık İçin Çalışıyoruz

PALBOX NEDİR?

PALBOX, PALEX’in geliştirdiği, gıda üreticilerinin iade ürünlerinin depolandığı, plastik kapalı kasalardır. İlk etapta 2 farklı ölçü (80*120 h:80 cm ve 40*60 h:40 cm) olarak tasarlanmış bu plastik kasalar kapaklı olup, mühür takılabilmektedir.

PALBOX'IN AMACI NEDİR?

FMCG müşterimizin en büyük problemi olan iade ürünlerin, bayii ve zincir iade depolarından okutularak toplanması ile kayıp ve eksikliklerin ortadan kaldırılması, ürünlerin belirli bir ölçü standardındaki PALBOX’larda depolanması ile de nakliye ve depolama maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Ek olarak, yılda 31.000 Ton atığın azaltılarak döngüsel ekonomiye katkı sağlanması amaçlanmıştır.

GIDA İADESİNDE YAŞANILAN SORUNLAR

Sayım ve Mutabakat

Zaman Kaybı

SKT Problemleri

Depo ve Nakliye Alan Kayıpları

Personel Verimsizlikleri

Yüksek İmha Maliyetleri

Palex Çözümü

1

Müşterilerimizin ürün master datası WMS sistemimize aktarılır.

2

PALBOX'lar bayii veya zincir iade depolarına, PALEX saha yetkilisine teslim edilir.

3

Parmak barkod okutucular ile ürünlerin barkodları teker teker okutularak ürünler PALBOX içine yerleştirilir.

4

Müşteri saha yetkilisi ve PALEX saha yetkilisi tablet üzerinden mutabakat yapar.

5

PALBOX’lar mühürlenir ve en yakın PALEX hizmet merkezine sevk edilerek depolanır.

6

Müşterinin talep ettiği zaman ve lokasyona PALBOX’lar sevk edilir.

Yarattığımız Değerler

Perakende

Sürecin en başı mağazadan, iade sahibi tedarikçiye kadar tüm sistemi yalın, şeffaf, minimum maliyetli ve planlı bir sürdürülebilir ekosistem sunuyoruz.

Konsolidasyon

Günlük veya haftalık iade toplaması yapılarak, PALEX'in iade depolarında konsolide edilen iadeleri, tek noktalı (FTL) veya uğramalı (LTL) araçlar ile sevk ederek nakliye maliyetlerini azaltıyoruz.

Depo & Personel

Yüksek hacimde iadelerin bayii veya zincir market depolarında beklemesine engel olarak, depolama ve iade elleçleme personel maliyetlerini azaltıyoruz.

Bekleyen İadeler

Günlük ve şeffaf iade kabul sistemimizle, bilgi akışının en hızlı şekilde tedarikçi ve zincir arasında paylaşımının yapılmasını sağlayarak, problemleri anlık olarak çözüyoruz.

Ekip

İade müşterilerimizin insan kaynağı kullanımına sahada gerek kalmayacaktır. Canlı ve elektronik ortamda tüm datanın tedarikçi tarafından takip edilebilmesini ve kullanabilmesini sağlıyoruz.

İzlenebilirlik

Günlük veya haftalık olarak, iade teslim noktasından alınan iadelerin, canlı ortamda takip edilebilmesi sebebiyle SKT’si dolmamış ürünlerin, hızlı bir şekilde pazarda satışını sağlıyoruz.